Yazı Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 16:54
 
YOZGAT'TA SİYASET
Yusuf KARAKAYA
yozgathakimiyet@gmail.com
 
 

 

                                                    YOZGAT'TA SİYASET

 

             Cumhuriyet döneminde her alanda geriye giden ilimizde maalesef siyasette istenildiği gibi yürümemektedir. Zaten siyaset düzgün ve ehil ellerde olsa idi ilimiz bu halde olmayacaktı. İlimizin bu halde olması elbette son dönem siyasilerine yüklenecek bir vebal değildir. 1930'larda, 1940'larda hatta 1950'lerde bile bu halde idi. Hatta daha beter idi.

            936 yılının ikinci kanuni Sani (ocak) ayında çıkan Yozgat gazetesinin birinci sayfasında Refet Aksoy imzalı şu yazıyı okumaktayız. “ Türkiye'nin bütün şehir ve kasabalarında Cumhuriyet devrimleri içinde bir ilerleme ve değişme hareketi göz kamaştırırken; bizim hala bir köy hayatı yaşamamız cidden acı bir durumdur. Bu kötülüğü başımıza kakan yabancılara, gelip geçici misafirlerin yaptıkları acı tenkitlere, yüzümüzün kızartısından başka verecek cevap bulamıyoruz”.

            12 Şubat 1952 yılında çıkan Yozgat gazetesinin gene birinci sayfasında “son ümidimiz sizlersiniz” başlığı altında kendisi de bir dönem milletvekilliği yapan Neşet Tanrıdağ şöyle yazmaktadır. “Yozgat’ımız günden güne bir belde haline geldi. Yıkılan evlerin enkazı iş başında olan salahiyetli kimselerin vicdanlarına inen bir uyarma tokmağından ve haykırıştan başka bir şey değildir. Cumhuriyet döneminde bir kibrit fabrikası ile bile faydalandırılmamıştır.”

            Osmanlı döneminin en imrenilen, en zengin, en yaşanabilir şehri olan Yozgat ne yazık ki Cumhuriyet döneminde istediğimiz şekilde bir gelişme göstermemiştir. Bu geri kalmışlığın sebebini Atatürk ün ilimize ceza verdi yalanını söyleyenler 1950 ye kadar bu yalanın ardına saklanmışlardı. Peki, 1950 yılından sonra ne oldu. Bu tarihten sonra Türkiye'nin her ilinde bir veya birkaç fabrika bacası tüterken Yozgat bu fabrikalardan maalesef bir tanesine bile kavuşamadı. Hatta 1965 yılında yapılan bira fabrikası bile yandaşlara peşkeş çekilerek yüzlerce işçi işsiz kaldı.  Seçim meydanlarında verilen sözler hemen o gün unutuldu. Şu anda Türkiye de en çok göç veren illerin liderliğini yapan Yozgat’ın siyasetini yürütenler yarın bir gün yapılacak seçimlerde gene halkın karşısına çıkacaklar ve  “nerdeen nereye” türküleri çağıracaklardır.

            Şimdiye kadar hep “ alternatifsizlikten” dert yanan Yozgat halkı belki bu sefer alternatif ümidi olur diye yeni kurulan partilere yöneleceklerdir. Bu ümitle yola çıkan halkın karşısına da iktidar partisi belki yeni yeni vaatlerle çıkacak hatta bu sefer bu vaatlerini eyleme geçirmek mecburiyetinde kalacaklardır.

             Yeni kurulan partiler içinde Ali Babacan’ın DEVA partisi belki bir ümit olur düşüncesinde olan Yozgat lı bir hayli fazla gibi bir durum var ortada. Zira partinin kurucu il başkanı tecrübeli bir siyasetçidir. 2015 yılı milletvekilliği ön seçimindeki AKP temayül yoklamasında ilk sırayı almasına rağmen listeye dahi giremeyen İsmail Yılmaz bu sefer çok iddialı konuşmaktadır. Dört ilçede kongre yaptığını önümüzdeki haftada da merkez ilçe kongresini yapacağını kasım ayında da il başkanlığı kongresini yapacağını söylemiştir. Ne kadar başarılı olacağını ileride göreceğiz.

               Mevcut milletvekilleri yeniden seçilir mi bilemem. Yeniden seçilebilmeleri için halkın karşısına ne diye çıkacaklar. “Şu şu eserleri yaptım, yarım kalan şu eserleri tamamlamam için beni yeniden seçin” mi diyecekler, yoksa “ben şunları yapacaktım da şunlar engelledi mi” diyecekler bilmiyorum. Telefonlara bile cevap vermeyenler, danışmanlarının çağrısına bile kulak asmayanlar elbette gene milletin huzuruna çıkacaklardır. İktidar milletvekillerinin halkın karşısına çıktıkları zaman söyleyecek pek sözleri olmamaktadır. Onların yerine Cumhurbaşkanı gerekenleri söylemektedir.  Onların tek dertleri cumhurbaşkanının kendilerini yeniden aday edip etmeyeceklerdir. Yani onların “halkın derdi “ diye bir dertleri yoktur. CHP'nin zaten iktidar olmak gibi bir derdi yoktur. Onların bütün dertleri varsa da Atatürk, yoksa da laiklik. Yozgat yanmış, mamur olmuş, işsizlik ayyuka çıkmış hiç umurlarında değildir. Onlar için nerede bir İslami hareket var “ laiklik elden gidiyor” diye ver yansın etmektedirler.  Arada birde tribünlere oynamak için köyleri gezerler.

     Gazetelerden aldığım bilgilere göre bizim milletvekillerimiz seçim haricinde öyle pek gazetelere falan da uğradıkları olmamış yakın zamana kadar. Hem niye uğrasınlar ki ortada seçim yok ki propaganda yapılsın. Basın mensuplarına uğramayanlar esnafa hiç uğramazlar seçime daha üç yıl var nasıl olsa. Seçime bir yıl kala, hatta altı ay kala çarşıda pazarda görünmeye başlarlar.

          “Mevcut partiler ve milletvekilleri böyle yapıyor da yeni kurulanlar daha mı değişik olacak” diye bir soru gelebilir akla. Zaten yeni kurulanlar da böyle yapacaksa vay benim Yozgat’ıma, vay benim Türkiye me.

       Ortada seçim yok, propaganda yok, bu siyaset muhabbeti nereden çıktı diyenler olabilir belki. Yozgat ta yaşayan her vatandaş çok iyi bilir ki ilimizin mevcut hal-i pür melali nin tek sebebi siyasilerimizdir. Şayet siyasilerimiz bazı illerde duyduğumuz fedakârlıkları gösterselerdi biz bu halde olmayacaktık. Mesela savunma sanayi fabrikaların illere dağılımında bir ilin milletvekillerinin yaptığı gibi yapsalardı bizimde şimdi bacası tüten fabrikalarımız olacaktı. Savunma sanayi fabrikaları dağılımında bir ilin milletvekilleri iktidarı ile muhalefeti ile çıkmışlar Cumhurbaşkanının karşısına “tank fabrikasını ilimize istiyoruz, yoksa hepimiz de istifa edeceğiz” dik duruşunu göstermişler.  Artık fabrika bu yüzden midir, başka sebeple midir o ile kurulmuştur. O ilin ismini bilerek yazmadım, çünkü aynı hareketi bir başka il milletvekilleri de göstermiş.  Şayet bizler de bu illerin milletvekilleri gibi illerini seven,  illeri için mücadele eden illerinin kalkınması için gecesini gündüzüne katan milletvekili gönderseydik bizim de bugün ilimiz göç vermeyecek, işsiz sayımız Türkiye de rekor kırmayacaktı. Savunma sanayi fabrikalarından birinin Yozgat’a yapılacağının en yetkili ağızdan söz verilmesine rağmen yapılmamıştır. Yapılmamış olmasının tek sebebi milletvekillerimizin yeterli baskıyı gösterememesindendir.

                   Yukarıda 1952 yılında Neşet Tanrıdağ’ın “ son ümidimiz sizlersiniz” başlığı 1950 yılında seçilen milletvekilleri içindir. Demek ki 70 yıldır ümitlerimiz hep bir başka bahara kalmıştır.

                   Bizler öyle milletvekili seçiyoruz ki, veya bizim önümüze sandıkta öyle milletvekili adayları getiriliyor ki bu arkadaşlar yapılan hapishaneyi bize “ bacasız fabrika” diye övünerek takdim ediyor. Gerçi bacasız fabrika dediği hapishane bile yapılıp tamamlanmamıştır. Kaç yıl olduğunu unuttum bile. Hapishane yapımı ile övünen bir milletvekilini ben 83 yıllık ömrümde sadece Yozgat milletvekillerinden duydum. Benim bildiğim kadarıyla hapishane suçlunun barınağıdır. O nasıl zihniyettir ki suçlunun barınağını övünçle anlatır. Bu demektir ki bizim iktidarımızda suç ve suçlu o kadar çok olacaktır ki yeni yeni hapishanelere ihtiyaç duyulacak ve bizlerde onları yaparak millete hizmetimizi(!) sürdüreceğiz.

                   Fabrikalardan vazgeçtik; ilimizde çalışan birçok müdürlük vekâleten idare ediliyor. Mesela; KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ tam tarihini bilmiyorum ama en az 7-8 yıldır vekâleten idare ediliyor. Bir ilin kültür müdürü vekâleten o makamda oturursa nasıl bir verim elde edilir bilmiyorum. Bu müdürlük hep vekâleten idare edildiği için de ilimizin kültür işleri aynen işsizlik gibi hal-i pür melaldir. Vekil olarak atanan müdür beylerin elleri yüreklerinde ha bugün alındım, ha yarın alınacağım korkusu ile o koltukta oturmaktadır.  Zira gelecekleri Vali Beylerin iki dudağı arasındadır. Sayın milletvekillerimiz müdürlük isminde anlaşamıyorlar mı yoksa makama uygun kişi bulamıyorlar mı onu da bilmiyorum.  

                     İleriki tarihlerde Yozgat siyasetine gene değineceğim. Şimdilik bu kadar yeter.    

 
Etiketler: YOZGAT'TA, SİYASET,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
28 Ekim 2020
DÜRÜSTLÜK ABİDESİ BİR İSİM SUCU DURSUN AĞA
26 Ekim 2020
PARTİLER SAMİMİ DEĞİLDİR
25 Ekim 2020
EN BÜYÜK SEMBOLÜMÜZ ÇAMLIK
22 Ekim 2020
SİLİNDİRCİ (MOTORCU) MUSTAFA EFENDİ
21 Ekim 2020
İKTİDAR MUHALEFET ÇEKİŞMESİ
20 Ekim 2020
GÜNAYDIN SELAMÜNALEYKÜM
19 Ekim 2020
VAKIF AHMET (AHMET ÖZIŞIK)
14 Ekim 2020
GEÇMİŞ OLSUN CELAL BAŞKAN
13 Ekim 2020
ECDADIMIZIN ŞEHİR ANLAYIŞI
11 Ekim 2020
ŞEHRİN SEMBOLLERİ
08 Ekim 2020
YENİDEN SİZLERLE
16 Nisan 2020
VİRÜSÜN MANEVİ YÖNÜ
13 Nisan 2020
“TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR”
09 Nisan 2020
BAĞIŞ KAMPANYASI SAVAŞLARI
06 Nisan 2020
500 YIL SONRA
02 Nisan 2020
MİLLET CAMİSİ VE CUMA NAMAZI
30 Mart 2020
ŞEFLİK DÖNEMİNE DOĞRU
26 Mart 2020
RAHMETLE ANIYORUZ
24 Mart 2020
TEDBİRDEN SONRA TEVEKKÜL
23 Mart 2020
BENCİLLİK
22 Mart 2020
YAŞLILAR ÖLSÜN MÜ?
19 Mart 2020
ÇANAKKALE RUHU
18 Mart 2020
KORONADAN DA TEHLİKELİ
17 Mart 2020
GÖK GÜRLEMEYİNCE ALLAH ALLAH DEMİYORUZ
16 Mart 2020
YAPICI TENKİT
15 Mart 2020
ALTERNATİFLİ TENKİT İYİDİR
11 Mart 2020
BÜYÜKLERİMİZE VEFA GÖSTERMELEYİZ
10 Mart 2020
NEVRUZ BAYRAMI
09 Mart 2020
HEY GİDİ GÜNLER HEY
08 Mart 2020
SINAVLAR VE SEÇENEKLER
05 Mart 2020
ŞEHİTLER TEPESİ
04 Mart 2020
MİLLETİ DAHA FAZLA GERMEYİN BEYLER
03 Mart 2020
EZANLAR VE MİNARELER
02 Mart 2020
VATANI KARŞILIKSIZ SEVENLER
01 Mart 2020
BİZDE BU MEDYA OLDUKÇA….
27 Şubat 2020
ESKİLER YENİLER
26 Şubat 2020
MİLLET GÜLMEYE BAŞLADI
25 Şubat 2020
HER İKTİDARA GÖRE EĞİTİM SİSTEMİ
24 Şubat 2020
EKONOMİ İYİYE GİDİYORMUŞ(!)
23 Şubat 2020
200 BİN TANE ATASAN NE OLACAK
13 Şubat 2020
MİLLETVEKİLLERİMİZDEN SES GELMEDİ
12 Şubat 2020
ESKİLER YENİLER
11 Şubat 2020
EN BÜYÜK KRİZ BUDUR
10 Şubat 2020
“ÖLME EŞEĞİMÖLME YAZ GELİNCE SANA YONCA BİÇECEĞİM”
09 Şubat 2020
KÖY YANAR KAHPE TARANIR
07 Şubat 2020
ASIRLARDIR SÖYLENİYOR AMA FAYDASI YOK
06 Şubat 2020
MİLLETVEKİLLERİMİZ BU İŞİ YAPARLAR
05 Şubat 2020
YA ARABAŞI OLMASAYDI
04 Şubat 2020
KENDİ KENDİMİZDEN BORÇ ALMAYA BAŞLADIK
03 Şubat 2020
ELLERİ MİLLETİN CEBİNDE OLANLAR
02 Şubat 2020
KANAAT GERÇEKTEN ZENGİNLİKMİDİR?
30 Ocak 2020
MUTLULUK PARAYLA MI OLUR?
29 Ocak 2020
BOŞ DURMAYAN BELEDİYELR DE VARMIŞ
28 Ocak 2020
MEĞER BATARYA DA ÜRETİYORMUŞ
27 Ocak 2020
ÜNİVERSİTEMİZ İHTİSASLAŞTI
26 Ocak 2020
MHP ESKİ GÜNLERDE Kİ GİBİ
23 Ocak 2020
BİR UCUBE ÖRNEĞİ
21 Ocak 2020
DİLENCİLİK EDEN HALİFE
20 Ocak 2020
ALKIŞTAN KAÇANLARLA ALKIŞ DÜŞKÜNLERİ
19 Ocak 2020
“MÜSLÜMAN ÜLKELER UTANACAK MI?”
17 Ocak 2020
KAPTAN-I DERYA
16 Ocak 2020
ÖLÜMDEN ÖTE YOL MU VAR?
15 Ocak 2020
İNSAN OLMAK
14 Ocak 2020
HIRSIZLIK
13 Ocak 2020
GURBETTE YOZGATLI OLMAK
12 Ocak 2020
ŞEYHZADEYE YAKIŞAN BİR AÇILIŞ
09 Ocak 2020
YOZGATTA BASIN YAYIN
08 Ocak 2020
MEZHEP ÇATIŞMASINA DOĞRU
07 Ocak 2020
ARABAŞI BAHANE OLMALI
06 Ocak 2020
KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANMAK
05 Ocak 2020
MÜFTÜLMÜKLER BU İŞE EL ATMALIDIR
03 Ocak 2020
SORGUNDA BİLE KİLİSE VARMIŞ
02 Ocak 2020
FİNALİ ÇÖZÜM KOLEJİ YAPTI
01 Ocak 2020
AHLAKİ ÇÖKÜNTÜ
31 Aralık 2019
HRİSTİYAN MİSYONERLERİ YİNE SAHNEDE
29 Aralık 2019
TEŞEKKÜRLER SAYIN VALİ
26 Aralık 2019
BU KAFAYLA MI İKTİDAR OLACAKSINIZ?
25 Aralık 2019
DOĞU TÜRKİSTAN BİZİM DAVAMIZDIR
24 Aralık 2019
BÜTÇE VE MAAŞLAR
23 Aralık 2019
İLİMDE KANAAT OLMAZ
22 Aralık 2019
KİTAP VE GENÇLİK
19 Aralık 2019
KANAAT
18 Aralık 2019
REKTÖRÜN SUÇU NE ?
17 Aralık 2019
ALPEREN OCAKLARI
16 Aralık 2019
BUNLARDA İLİM TÜCCARLARI
15 Aralık 2019
YETMEZ
12 Aralık 2019
İSLAM’A HÜCUM
11 Aralık 2019
BİZE NELER OLUYOR?
08 Aralık 2019
MEHMET AKİF ERSOY HAFTASI
04 Aralık 2019
HAVA ALANI
03 Aralık 2019
GÜNDEM OLUŞTURMAK
02 Aralık 2019
MÜSLÜMAN MI? MÜSLÜMANLIK MI?
01 Aralık 2019
YENİ PARTİ NE GETİRİR NE GÖTÜRÜR
28 Kasım 2019
İSRAF YAPACAK KADAR ZENGİNMİYİZ
27 Kasım 2019
KADINA ŞİDDET
26 Kasım 2019
KİSVE
25 Kasım 2019
24 KASIM ÖĞRETMENLLER GÜNÜ KUTLAMALRI
21 Kasım 2019
“ÇOCUTLARIMIZ ETKİNLİKTEN ETKİNLİĞE KOŞACAKLAR”
20 Kasım 2019
MÜDÜR GÖREVDEN ALINMIŞ
19 Kasım 2019
KIŞ HAZINI GÜNLERİ TOPLANTISI
18 Kasım 2019
YOZGAT BİR YİĞİDİNİ DAHA KAYBETTİ
17 Kasım 2019
ÇALIŞTAYIN ARDINDAN
14 Kasım 2019
YOZGAT ŞAİRLER VE YAZARLAR KÜTÜPHANESİ
13 Kasım 2019
ASİ GENÇLİK Mİ? ASİLEŞTİRDİĞİMİZ GENÇLİK Mİ?
07 Kasım 2019
MİLLETVEKİLİ DEĞİL, MİLLETİN VEKİLİ OLMAK
06 Kasım 2019
ŞEHİR KURANLAR ŞEHRİ YIKANLAR
05 Kasım 2019
ŞEHRİN SEMBOLLERİ VE HAFIZALARI
04 Kasım 2019
“ MODERN TOPLUMDA YABANCILAŞMA”
03 Kasım 2019
GERÇEKTEN İNANIYORMUYUZ?
31 Ekim 2019
İLMİN İZZETİNİ KORUMAK
30 Ekim 2019
TEŞEKKÜRLER REKTÖR BEY
29 Ekim 2019
BİSMİLLAH
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort